Δηλώσεις Jenson Button ~ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΦΩΝΗ
Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΦΩΝΗ: Δηλώσεις Jenson Button

18 Οκτωβρίου 2009

Δηλώσεις Jenson Button

O Jenson Button για πρώτη φορά μετά απο 40 χρόνια για Βρετανό οδηγό, κέρδισε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή της Formula 1, στο Βραζιλιάνικο Grand Prix.

Ο 29χρονος από την Φρόμη, τερμάτισε στην 5η θέση, μία θέση μπροστά από τον συμπαίκτη του στην Brawn GP Rubens Barrichello, που αν και οδηγούσε την κούρσα στους πρώτους 21 γύρους, έχασε πολλές θέσεις στην συνέχεια.

" Είναι πραγματικά φανταστικό ειδικά μετά τις τελευταίες εβδομάδες", δηλώνει ο Button.
" Είμαι παγκόσμιος πρωταθλητής! Όταν για πρώτη φορά μπήκα σε ένα αμάξι στα 21 μου, ποτέ δεν περίμενα ότι θα γινόμουν πρωταθλητής.Αλλά τελικά έγινε και αυτό!"
"Οι τελευταίοι γύροι ήταν πολύ ανυσηχητικοί για μένα. Μπορεί να μην κέρδισα τον αγώνα σήμερα, αλλά τελικά τα κατάφερα.Είναι η πιο σημαντική μου μέρα και θέλω να ευχαριστήσω τους οπαδούς μου για την στήριξη τους, αλλά φυσικά την οικογένεια μου και την κοπέλα μου Jessica."
"Χθές αρρώστησα λίγο λόγω της απαιτητικότητας των αγώνων κατάταξης αλλά σήμερα όλα ήταν καλά."

Είναι η 5η σεζόν που η Interlagos απονέμει αυτόν τον τίτλο, με τον Λουίς Χάμιλτον να είχε επίσης βραβευτεί πρίν ακριβώς 12 μήνες. Η Brawn κέρδισε σήμερα και τον τίτλο των κατασκευαστών, εμπλουτίζοντας την συλλογή διακρίσεων.

Στα αγωνιστικά, η νίκη του Weber πέρασε και λογικά στα ψιλά γράμματα, ενώ ο Lewis Hamilton μπήκε με το όχημα ασφάλειας στον πρώτο γύρο για να απαλλαχθεί από την πολύ μαλακή γόμα, ενώ ο S. Vettel μπήκε για το πρώτο του pit-stop 17 γύρους μετά από τον R. Barrichello , που όπως και ο M. Webber, είχε κάνει πιο "βρόχινο" συμβιβασμό στις ρυθμίσεις το Σάββατο.

Ο R. Barrichello δεν θα τερμάτιζε όγδοος αν δεν υπήρχε το συμβάν με τον Lewis Hamilton, δώδεκα γύρους πριν το τέλος. Επιχειρώντας να τον περάσει, ο Αγγλος έσκισε με την εμπρός πτέρυγά του το πίσω αριστερό ελαστικό της Brawn-Mercedes.

Tα παραπάνω νέα ήταν καλά για τον Button που τερμάτισε 5ος πίσω από το όχημα ασφαλείας αν και ξεκίνησε από την χαμηλή 14η θέση.

Ο Barichello, o συμπαίκτης του Brawn GP και ο μοναδικός σοβαρός ανταγωνιστής του για τον παγκόσμιο τίτλο, έκανε μια εκπληκτική αρχή που ενθουσίασε τον κόσμο, όντας ο "οδηγός" της κουρσας στον πρώτο γύρο.

Ο Heikki Kovalainen στην στάση για ανεφοδιασμό που έκανε, τράβηξε μαζί με το αμάξι του την μάνικα καυσίμων, χύνοντας στο οδόστρωμα καύσιμα που λίγο έλειψαν να βάλουν φωτιά στο όχημα του Raikonnen, το οποίο άναψε στις φλόγες ευτυχώς στιγμιαία. Και οι δύο οδηγοί δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα από το περιστατικό και συνέχισαν κανονικά τον αγώνα.

Ο Button,οδηγώντας πραγματικά εκπληκτικά, με περίτεχνες μανούβρες και επιθετική οδήγηση, άφησε πίσω του τον Romain Grosjean της Renault και τον Kazuki Nakajima στον επόμενο γύρο.

Ο Barrichello προσπάθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, κάνοντας όλο και πιο γρήγορους γύρους προτού αλλάξουν οι συσχετισμοί. Τελικά κατέληξε 7ος μετά και από μια τολμηρή προσπέραση του ανθρώπου που είχε επίσης ελπίδες για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, του Sebastian Vettel.

Τελικά ο Weber οδήγησε την κούρσα τερματίζοντας πρώτος.